Będą napisy na żywo w "Tańcu z Gwiazdami". Polsat podpisał umowę z Dostępni.eu

Iwona Cichosz z partnerem

Polsat potwierdził, że rozpocznie nadawanie napisów na żywo do “Tańca z gwiazdami”, w którym uczestniczy niesłysząca Iwona Cichosz. Napisy zrealizuje zespół Dostępni.eu.

Współpraca Polsatu z zespołem Dostępni.eu to efekt próśb środowiska osób niesłyszących. Głusi rozczarowani brakiem dostępności pierwszego odcinka programu rozpoczęli akcję wysyłania petycji do zarządu Polsatu z prośbą o napisy na żywo lub tłumacza migowego w show. Wsparły ich w tym organizacje pozarządowe i media. Ogromne zainteresowanie tematem nie pozostało bez echa.

-  Polsat jest pierwszą stacją telewizyjną, która zdecydowała się nadać napisy na żywo do programu rozrywkowego i to w dodatku w prime time. Wierzymy, że napisy na żywo w jednym programie, to milowy krok do dostępności programów informacyjnych, publicystycznych i rozrywkowych w telewizji – mówi Monika Szczygielska.

Dlaczego głusi musieli walczyć o napisy? Niestety dziś polskie prawo nie wymaga od nadawców napisów w programach na żywo. Symboliczne zobowiązanie telewizji do zapewniania 10% programów z napisami, audiodeskrypcją albo tłumaczeniem migowym pozwala nadawcom w ogóle nie zajmować się tą kwestią. To bardzo mało, a i tak 5 stacji telewizyjnych w 2015 roku nie wywiązało się z tego obowiązku. Dwie zostały  ukarane karami pieniężnymi.

W Parlamencie Europejskim trwa przegląd dyrektywy audiowizualnej i wszystko wskazuje na to, że prawo w Polsce będzie musiało się zmienić.

PS. Ten artykuł powstał z wykorzystaniem narzędzia: Pisanie głosowe w Google Docs.

Fotografia źródło: www.polsat.pl

powrót

Aktualności

czytaj wszystkie aktualności